Umění budoucnosti. Co je fenomén NFT a měli byste si nějaké koupit?
04.01.2022
Kreslené kočky s velkýma očima, video smečujícího LeBrona Jamese nebo digitální obraz vytvořený z pěti tisíc fotografií prodaný v aukčním domě Christie's. To jsou příklady takzvaných NFT (neboli unikátních tokenů), nového způsobu digitálního nakupování a prodeje umění a dalších médií.
Tahle tři písmena si zapamatujte, vypadá to totiž, že je budete vídat stále častěji. Zatímco před třemi lety měl celý trh s NFT hodnotu jen nějakých 42 milionů dolarů, na konci loňského roku už vzrostla o 705 procent na 338 milionů dolarů. Alespoň podle posledních odhadů portálu Nonfunguble.com, který vývoj NFT sleduje.
A to byl jen slabý začátek. Přestože odhady současné velikosti trhu nemáme, je jisté, že hodnota NFT trhu znovu vzrostla. Stačí se podívat na nominální hodnotu tokenů prodaných začátkem letošního roku.
Jen během února se uskutečnilo okolo 150 tisíc transakcí v ceně přibližně 310 milionů dolarů. To je skoro pětinásobek objemu prodejů za celý rok 2020. A v březnu přišel další zásah, když se jen jediná digitální koláž umělce Beepla prodala za rekordních 69,3 milionu dolarů.
"Tohle je budoucnost. Je to jak mince z nějaké budoucí říše," říká herec William Shatner, který se proslavil zejména svou rolí kapitána Kirka v první sérii seriálu Star Trek. Devětaosmdesátiletý Shatner vloni v červenci prodal pamětihodnosti ze své kariéry i osobního života jako virtuální sběratelské kartičky prostřednictvím blockchainu Wax.
Balíček pěti kartiček jste mohli získat za pět dolarů, ten s pětadvaceti kartičkami pak stál pětkrát víc. Kolekce obsahovala fotografie z let, kdy Shatner natáčel Star Trek, ale také třeba téměř sedmdesát let starý rentgen jeho zubů.
Vše se prodalo za devět minut. A o tom, jak rychle letí NFT vzhůru, svědčí i to, že jedna z nejvzácnějších karet z kolekce s fotkou herce z roku 2000 se nedávno přeprodala za 6 800 dolarů.
Kdy NFT tokeny vznikly?
Poprvé se NFT objevily kolem roku 2017. Jedny z prvních oblíbených tokenů byly CryptoPunks a CryptoKitties. První jsou animované obrázky deseti tisíc lidí a roztomilých zvířecích postav. CryptoKitties jsou pak pestrou sbírkou kreslených kočiček.
Původně byly obrázky rozdávány zadarmo. Dnes se však nejdražší token CryptoKitties prodává za více než sto tisíc dolarů a nejdražší CryptoPunks za více než milion dolarů. "Rád bych vám řekl, že jsme věděli, jak se to vyvine," přiznává Mack Flavelle, jeden z tvůrců CryptoKitties. "Ale byli jsme stejně překvapení jako ostatní." V současnosti se smění přes 260 koček týdně, což představuje obrat přes dva miliony dolarů ročně.
Čím jsou tokeny speciální?
¨